Gaz rozweselający

Podtelenek azotu z uwagi na swoje zalety zwany jest gazem rozweselającym. W stomatologii jest on stosowany w formie sedacji wziewnej poprzez nałożenie maseczki na nos. Jest to bardzo prosta i bezpieczna metoda. Podczas całego zabiegu pacjent ma zachowaną świadomośc i możliwy jest kontakt lekarza z pacjentem. Szczególnie przydatny jest dla dzieci jak i dorosłych odczuwających silny lęk przed wizytą u dentysty.

Gaz rozweselający wdycha się za pomocą maseczki. Każdy pacjent może wybrać sobie jej zapach. Odczuwane jest lekkie i przyjemne oszołomienie, które redukuje w znacznym stopniu lęk. Podtlenek azotu wykazuje niewielkie działanie znieczulające. Dzięki temu małe wypełnienia mogą byc wykonane bez dodatkowego znieczulenia. W przypadku głębokiej próchnicy nadal konieczne jest zastosowanie znieczulenia, ale samo jego wykonanie podczas sedacji staje sie o wiele łatwiejsze.

U dzieci podtlenek wywołuje przyjemne sny na jawie. Dotyczą one głównie pływania lub latania w powietrzu. Po zabiegu opowiadają o pływaniu w wodzie, lataniu samolotem, balonem lub rakietą kosmiczną. Tańczą na balu z Kopciuszkiem, kręcą się na karuzeli itd..

Bardzo dobre efekty daje dołączenie do sedacji przestrzennej, melodyjnej muzyki.

Zastosowanie sedacji wziewnej umożliwia wyleczenie pacjenta z lęku, który nabył w przeszłości. Kilka wizyt powoduje stopniowe pozbycie się lęku. Problem ten jest jednak sprawą indywidualną każdego pacjenta.

Przeciwskazaniem do sedacji jest niedrożność górnych dróg oddechowych - katar, zapalenie zatok lub ucha środkowego, przerost migdałków, I trymestr ciąży, stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenię gravis, roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc, choroby psychiczne.

© Copyright 2024 - GABADENT